استفاده از صندل در فصل گرم سال

چیزی تداعی کننده در مورد صندل وجود دارد. کفش‌های ماه‌های گرم، یادآور استخرهای صخره‌ای و سواحل شنی، ناخن‌های پا رنگ شده و پدران در جوراب است.

پرزرق و برق یا مینیمال، بنددار یا درهم، وقتی دما شروع به بالا رفتن می‌کند، راحت‌ترین چیزی است که می‌توان به آن سر زد.

صندل مردانه اسکیچرز یکی از قدیمی‌ترین شکل‌های کفش نیز هست – کهن‌ترین نمونه‌های شناخته‌شده، که در غار فورت راک در اورگان یافت شده و از پوست درخت مریم گلی بافته شده و قدمت آن به بیش از 10000 سال می‌رسد.

با این حال، این کالایی با گستره ای واقعاً جهانی است، منشا آن در همه چیز از کالیگا رومی (چکمه های صندل چرم سفت) گرفته تا گتا ژاپنی (تخته چوبی گاهی برجسته با یک بند پارچه ای، که اغلب با جوراب های تابی پوشیده می شود) تا پادوکای هندی (متشکل از یک زیره چوبی با یک خرد فلزی).

کلمه صندل مردانه ایرانی به خودی خود ریشه یونانی و احتمالاً فارسی دارد – به هرمس، پیام آور سریع اساطیر یونان فکر کنید که تالاریا (صندل های بالدار) او را در راه شیطانی خود زوم می کند.

نمونه های تاریخی دیگر شامل صندل های ساخته شده از موادی از چوب پنبه گرفته تا تاتامی و شاخه ها است.


به طور پیش‌بینی‌شده، صندل‌ها در کشورهایی رایج بودند که در آن آب و هوا، کفش‌هایی را ضروری می‌کرد که همزمان از پا محافظت می‌کردند و آن را بیش از حد گرم نمی‌کردند، اغلب با جزئیات طراحی خاص مرتبط با نیازهای پوشنده، مانند کفی پهن‌تر یا انگشتان خمیده‌تر برای سازگاری با زمین در حال عبور.

در مورد تزیین نیز سؤالاتی وجود داشت – این نوع کفش تنفسی نیز فرصتی برای عناصر تزئینی مانند مهره‌ها، کنده کاری‌ها یا چرم طلایی رنگ‌شده ارائه می‌دهد.

(به ناچار  صندل چرم مردانه طبی، مانند تقریباً هر کالای دیگری در تاریخ انسان ها که اشیاء را روی بدن خود قرار می دادند، به سرعت به وسیله ای برای تعیین ثروت و موقعیت نیز تبدیل شد.)

به دوران ویکتوریا بروید و یک مرد در بریتانیا به شدت به صندل فکر می کرد. نام او ادوارد کارپنتر بود و معتقد بود که کفش های معمولی شبیه “تابوت های چرمی” هستند.

کارپنتر، نویسنده و مبارز سوسیالیست عجیب و غریب، آثار و نوشته‌های کارپنتر بسیار تاثیرگذار بود – همانطور که انتخاب کفش‌هایش نیز تاثیرگذار بود.

پس از ارسال دو جفت  صندل چرم قهوه ای کشمیری از هند توسط یکی از دوستان، او به طور گسترده ای با معرفی این صندل به بریتانیا شناخته می شود. پس از مرگ او حتی به او لقب مقدس در صندل داده شد.

  • منابع:
    1. Everything to know about the history of sandals